فرش ترکمن

فرش ترکمن

نویسنده : مدیریت سایت 1397/02/31


فرش هایی برای اتاق نشیمن,ایده های انتخاب فرش,انتخاب فرش,انتخاب فرش مناسب,

فرش ترکمن

فرش ترکمن آیینه ای تمام قد از زندگی یک ایل است . این ایل با شکوه ،بخش زیادی را از ناحیه آمو دریا در کشور ترکمنستان و افغانستان و بخش هایی از شمال ایران ،به عنوان سرزمین خود شناخته است .فراتر از مرزهای جغرافیاییو تنگناهای تاریخی،ایل ترکمن ،یک هویت مستقل دارد .

زندگی و آداب و رسوم قومیو فرهنگ این ایل بزرگ از هزاره ها پیش تا به امروز ،استوار مانده و کم تر دگرگون شده است .

بسیاری از نقش ها درصنایع دستی و فرش ترکمن با این فرهنگ یک پارچه در ارتباط است .بسیاری از نقش های برجامانده بر قالی ترکمن با نقش های سفال های عصر مفرغترکمنستان ،همخوانی دارد .بافندگان ترکمن پس از هزاران سال ،هنوز هم به این نقش ها پایبند هستند .با مقایسه رنگ فرش ترکمن در ایران،با رنگ های کم شماری روبرو می شویم. 

رنگ های لاکی ، سفید،قهوه ای و یک یا دو رنگ دیگر.

در فرش ترکمن ها در مناطق دیگر ،و حتی  فرش یکی -دو سده پیش ، در می یابیم که شمار این رنگ ها خیلی بیشتر بوده است. 

در همین فرش ترکمن ،موزه آشمولین طیف هایی از رنگ زرد و سبز و آبی ، دیده می شود. حتی رنگی نزدیک به مسی را می توان در آن شناسایی کرد .این رنگ ها همان رنگ های فراموش شده در قالی ترکمن هستند . که دست سخت گیر روزگار ،آن ها را از ترکمن ها ستانده و به دست فراموشی سپرده . 

البته با همت استادان بزرگی همچون نیاز جان ،شماری از این رنگ ها احیا شده اند و نیاز است این روند احیا همچنان ادامه پیدا کند تا رنگ ها همچنان بر دشت قالی ترکمن ،بدرخشند . رنگ هایی که در مهاجرت های این قوم کوچ رو گم شده اند . 

اگرچه اصالت فرش ترکمن در دست باف بودنش هست و رنگ های طبیعی گره خورده در دلش اما در سالهای اخیر اقبال بی نظیر کشور ترکمنستان و سایرین به داشتن فرش ماشینی با طرح ترکم ، در رنگ ها و سایزهای دلخواه و با قیمت مناسب و کیفیت عالی ، امرالد را تشویق به تولید فرش ماشینی دست باف گونه ترکمن کرد . 

فرش کاشان , قالی کاشان , خرید فرش , فرش ماشینی, قیمت فرش ,قیمت فرش ماشینی,خرید فرش ماشینی کاشان, فرش برچسب ها: فرش ترکمن فرش ترکمن فرش ترکمن فرش ترکمن

دیدگاه خود را ارسال نمایید